Cool Road over Mora Canal
Fair Condition31 years old310 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 3.1 S. 8.4 W. Nampa |
| Carries | Cool Road |
| Crosses | Mora Canal |
| Coordinates | 43.53139, -116.73286 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 150.9 ft (46 m) |
| Deck Area | 404.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 310 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027146 |