Travis Road over Golden Gate Canal
Fair Condition36 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.6 S. 1.0 E. Wilder |
| Carries | Travis Road |
| Crosses | Golden Gate Canal |
| Coordinates | 43.66664, -116.89189 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 96.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027200 |