Sma3748;ustick RD over Deer Flat Canal
Good Condition28 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 3.0 S. 1.1 E. Wilder |
| Carries | Sma3748;ustick RD |
| Crosses | Deer Flat Canal |
| Coordinates | 43.63233, -116.88996 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 93.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027221 |