Nhs 3761;northside over Fifteen Mile Creek
Fair Condition56 years old4,300 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 3.2 S. 2.3 E. Middleton |
| Carries | Nhs 3761;northside |
| Crosses | Fifteen Mile Creek |
| Coordinates | 43.66131, -116.57351 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 128.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,300 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027320 |