Linden Road over Fifteen Mile Creek
Good Condition13 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 4.8 N 0.3 E Nampa |
| Carries | Linden Road |
| Crosses | Fifteen Mile Creek |
| Coordinates | 43.64864, -116.55564 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 173.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027644 |