Stc8315;lincoln RD over Fifteen Mile Creek
Good Condition21 years old220 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.5 N 5.0 E Caldwell |
| Carries | Stc8315;lincoln RD |
| Crosses | Fifteen Mile Creek |
| Coordinates | 43.67400, -116.58553 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 160 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 220 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027378 |