Sma 3686;joplin RD over High Line Canal
Fair Condition45 years old350 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 2.5 S. 2.6 E. Middleton |
| Carries | Sma 3686;joplin RD |
| Crosses | High Line Canal |
| Coordinates | 43.67044, -116.56714 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 83.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027375 |