Stc3841;weitz RD over West End Drain
Fair Condition64 years old650 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.2 N. 3.8 W. Caldwell |
| Carries | Stc3841;weitz RD |
| Crosses | West End Drain |
| Coordinates | 43.66439, -116.76283 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 101.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027335 |