Johnson Lane over Indian Creek
Good Condition25 years old300 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | At Caldwell Ncl |
| Carries | Johnson Lane |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 43.67364, -116.70228 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 159.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027576 |