Stc3866;boise R RD over Dixie Slough
Good Condition16 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 3.8 N 1.1 E Wilder |
| Carries | Stc3866;boise R RD |
| Crosses | Dixie Slough |
| Coordinates | 43.73069, -116.88911 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 167.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027391 |