Stc 3822;gotsch RD over Farmers Coop Sebree Cnl
Fair Condition54 years old430 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 3.0 N. 3.7 W. Notus |
| Carries | Stc 3822;gotsch RD |
| Crosses | Farmers Coop Sebree Cnl |
| Coordinates | 43.76636, -116.87161 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 110.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 430 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027130 |