Stc 3723;robinson over New York Canal
Fair Condition45 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 3.3 S. 3.5 E. Nampa |
| Carries | Stc 3723;robinson |
| Crosses | New York Canal |
| Coordinates | 43.52980, -116.49351 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 262.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027410 |