Sma3343;locust LN over New York Canal
Fair Condition38 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 3.2s 3.7e Nampa City Ctr |
| Carries | Sma3343;locust LN |
| Crosses | New York Canal |
| Coordinates | 43.53217, -116.49042 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 296.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 222 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027430 |