Sma3343;locust LN over New York Canal
Fair Condition53 years old5,200 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 3.0s 4.3e Nampa City Ctr |
| Carries | Sma3343;locust LN |
| Crosses | New York Canal |
| Coordinates | 43.53286, -116.47424 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 171.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,200 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027460 |