Stc7839;happy Vall over New York Canal
Fair Condition22 years old670 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 3.8s 2.4e Nampa City Ctr |
| Carries | Stc7839;happy Vall |
| Crosses | New York Canal |
| Coordinates | 43.52327, -116.51320 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Area | 467.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 670 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 222 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027381 |