Stc3742;wamstad RD over Boise River
Fair Condition51 years old2,700 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 1.2 S. 0.3 W. Parma |
| Carries | Stc3742;wamstad RD |
| Crosses | Boise River |
| Coordinates | 43.77019, -116.95197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 198.2 ft (60.4 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 694.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,700 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027435 |