Stc 3851;hexon RD over Mcconnell Island Ditch
Fair Condition33 years old280 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 2.3 W. 0.2 S. Parma |
| Carries | Stc 3851;hexon RD |
| Crosses | Mcconnell Island Ditch |
| Coordinates | 43.78310, -116.98737 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 77.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 280 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027417 |