Stc 3851;hexon RD over Boise River
Poor Condition72 years old560 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.4 S. 1.2 W. Parma |
| Carries | Stc 3851;hexon RD |
| Crosses | Boise River |
| Coordinates | 43.78158, -116.97264 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 331.0 ft (100.9 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 756.8 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 560 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027415 |