Stc 3747;lakeshore over New York Canal
Fair Condition40 years old3,700 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 4.7s 0.9w Nampa City Ctr |
| Carries | Stc 3747;lakeshore |
| Crosses | New York Canal |
| Coordinates | 43.51015, -116.57981 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Area | 282.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,700 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027540 |