Power Line Road over New York Canal
Fair Condition107 years old660 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 4.8 S. 0.4 E. Nampa |
| Carries | Power Line Road |
| Crosses | New York Canal |
| Coordinates | 43.50766, -116.55302 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 234.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1919 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 660 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027250 |