Lewis Lane over New York Canal
Fair Condition42 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 4.2 S. 1.1 E. Nampa |
| Carries | Lewis Lane |
| Crosses | New York Canal |
| Coordinates | 43.51735, -116.54021 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 199.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027210 |