I 84 ;us 20-26 over Stp 7773;10th AVE Ic
Fair Condition43 years old58,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Caldwell;10th AVE |
| Carries | I 84 ;us 20-26 |
| Crosses | Stp 7773;10th AVE Ic |
| Coordinates | 43.67106, -116.67847 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 249.0 ft (75.9 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 114.2 ft (34.8 m) |
| Deck Area | 2641.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58,000 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015505 |