S. 11th Avenue over Indian Creek
Good Condition17 years old968 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Caldwell; 11th AVE |
| Carries | S. 11th Avenue |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 43.66336, -116.68508 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 153.9 ft (46.9 m) |
| Deck Area | 773.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 968 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027661 |