S. 12th Avenue over Indian Creek
Fair Condition91 years old560 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Caldwell;s.12th AVE |
| Carries | S. 12th Avenue |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 43.66314, -116.68342 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 297.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 560 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027665 |