No Data Entered over Donkey Creek
Fair Condition74 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Shoshone |
| Location | Donkey Creek |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | Donkey Creek |
| Coordinates | 47.05183, -116.18149 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 32.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010404000000171 |