Fs Route 301 over ST Maries River
Fair Condition53 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Shoshone |
| Location | 1 Mile From Clarkia Id |
| Carries | Fs Route 301 |
| Crosses | ST Maries River |
| Coordinates | 47.00866, -116.23954 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 122.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010404000000196 |