Fs Route No. 301 over Gold Center CR
Fair Condition40 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Shoshone |
| Location | 5.3 Miles From Clarkia |
| Carries | Fs Route No. 301 |
| Crosses | Gold Center CR |
| Coordinates | 47.00219, -116.17441 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 132.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010404000000198 |