Fs Route No. 301 over Merry Creek
Good Condition72 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Shoshone |
| Location | 1.1 Mile From Clarkia Id |
| Carries | Fs Route No. 301 |
| Crosses | Merry Creek |
| Coordinates | 47.01018, -116.23606 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 82.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010404000000197 |