Fdr 581 over Cayuse Creek
Fair Condition59 years old20 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | 7 Mi E Of Old Kelly CR Rs |
| Carries | Fdr 581 |
| Crosses | Cayuse Creek |
| Coordinates | 46.66773, -115.06779 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.4 ft (37.3 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 171.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000061 |