Fdr 255 over Moose Creek
Fair Condition77 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Moose & Kelly CR Jct |
| Carries | Fdr 255 |
| Crosses | Moose Creek |
| Coordinates | 46.72178, -115.08721 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 264.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000075 |