No Data Entered over Little Moose Creek
Fair Condition72 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | 1.0 Mi N Of Old Kelly CR |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | Little Moose Creek |
| Coordinates | 46.73330, -115.07743 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 42.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000076 |