Fdr 581 over Toboggan Creek
Good Condition22 years old5 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Road 581 Mp 8.2 |
| Carries | Fdr 581 |
| Crosses | Toboggan Creek |
| Coordinates | 46.67291, -115.06336 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 77.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 720 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000003021 |