Fdr 250 over Long Creek
Fair Condition78 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Cedars- 30 Mi SW Of Sup |
| Carries | Fdr 250 |
| Crosses | Long Creek |
| Coordinates | 46.87407, -115.07468 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 88.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000093 |