Fdr 250 over Lake Creek
Fair Condition72 years old80 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Jct Lake CR / Nf Clw Riv |
| Carries | Fdr 250 |
| Crosses | Lake Creek |
| Coordinates | 46.88077, -115.06264 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 254.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000110 |