Fdr 250 over N Fk Clearwater Riv
Good Condition56 years old100 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Vic Of Jct Fdr 250/255 |
| Carries | Fdr 250 |
| Crosses | N Fk Clearwater Riv |
| Coordinates | 46.86001, -115.08323 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 456.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000012 |