Fdr 295 over Goose Creek
Fair Condition70 years old30 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | 30 Mi SW Of Superior Mt |
| Carries | Fdr 295 |
| Crosses | Goose Creek |
| Coordinates | 46.84872, -115.03681 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 58.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000001040 |