Fdr 250 over Nf Clearwater River
Fair Condition68 years old100 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Bungalow Bridge |
| Carries | Fdr 250 |
| Crosses | Nf Clearwater River |
| Coordinates | 46.63134, -115.50628 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 315.0 ft (96 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 816 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010501000000105 |