Fdr 250 over Orogrande Creek
Good Condition54 years old100 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | 29 Miles Nth Of Pierce |
| Carries | Fdr 250 |
| Crosses | Orogrande Creek |
| Coordinates | 46.62760, -115.50616 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 317 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010501000000116 |