No Data Entered over Teakweh Creek
Good Condition21 years old100 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | No Data Entered |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | Teakweh Creek |
| Coordinates | 46.63099, -115.46689 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 126.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000013186 |