Oak Run Road over Trib To Spoon Lake
Fair Condition56 years old500 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Se-34-t12nr3e |
| Carries | Oak Run Road |
| Crosses | Trib To Spoon Lake |
| Coordinates | 40.97910, -90.13824 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 128.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048328000000000 |