Academy ST over Cedar Creek
Good Condition95 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | One Block N Of Main |
| Carries | Academy ST |
| Crosses | Cedar Creek |
| Coordinates | 40.94921, -90.37586 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 48.6 ft (14.8 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Area | 290.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048602900000000 |