Mcclure ST over Cedar Creek
Fair Condition70 years old1,850 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | South Of W. Main St. |
| Carries | Mcclure ST |
| Crosses | Cedar Creek |
| Coordinates | 40.94317, -90.39565 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 124.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,850 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048600600000000 |