Broad Street over Cedar Creek Channel
Fair Condition96 years old1,550 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | N.of Water St. |
| Carries | Broad Street |
| Crosses | Cedar Creek Channel |
| Coordinates | 40.95027, -90.37105 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Area | 233.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,550 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048601100000000 |