Cedar ST over Cedar Fork Creek
Poor Condition95 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | 200 N. Cedar |
| Carries | Cedar ST |
| Crosses | Cedar Fork Creek |
| Coordinates | 40.94971, -90.37249 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 114.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048602800000000 |