Half Day RD over E Br Skokie Ditch
Fair Condition58 years old9,450 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.20 M E Of US 41 |
| Carries | Half Day RD |
| Crosses | E Br Skokie Ditch |
| Coordinates | 42.19982, -87.82687 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 393.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,450 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049001100000000 |