Il Route 64 over Ditch
Good Condition21 years old3,900 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.25 Mi E Of Il 2 |
| Carries | Il Route 64 |
| Crosses | Ditch |
| Coordinates | 42.00653, -89.27114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 140.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,900 (2023) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071202500000000 |