Rocky Hollow RD over Willow Creek
Fair Condition40 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 5.5 Mi SE Of Oregon |
| Carries | Rocky Hollow RD |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 41.99903, -89.24468 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 133.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071328700000000 |