Eagle Point RD over Buffalo Creek
Fair Condition64 years old375 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 0.5 Mi W Polo |
| Carries | Eagle Point RD |
| Crosses | Buffalo Creek |
| Coordinates | 41.98841, -89.59101 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 102.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 375 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071301100000000 |