Brick Church Road over Br Of Buffalo CR
Good Condition40 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.5 Mi SW Of Polo |
| Carries | Brick Church Road |
| Crosses | Br Of Buffalo CR |
| Coordinates | 41.97339, -89.62509 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 95.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071328400000000 |