Galena Trail Rd. over Buffalo Creek
Fair Condition63 years old150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 0.5 Mi W Polo |
| Carries | Galena Trail Rd. |
| Crosses | Buffalo Creek |
| Coordinates | 41.98608, -89.59897 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 176.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 40% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071308400000000 |